Patrik Nacher

Čtyři písmena, za kterými je hodně peněz. Co přesně znamená zkratka RPSN?

Zkratku RPSN nejspíš znáte minimálně od vidění. Poskytovatelé úvěrů ji musí uvádět dokonce i v televizních reklamách, byť ji raději maskují menším písmem. Blesk.cz pro vás připravil přehled, co všechno se za ní skrývá.


22. 09. 2015

RPSN, nebo-li roční procentní sazba nákladů je procentuální údaj o tom, kolik zaplatíte celkem za splátky, správu a další výdaje spojené s čerpáním úvěru za rok.

Zákon popisuje, co je RPSN, stejně jako fakt, že by s tímto údajem měl být klient seznámen, neurčuje ale jeho výši. Tu si stanovují finanční instituce, poskytující úvěry, samy.

Pokud si pořizujete úvěr, musíte počítat s tím, že úrok není posledním nákladem. Jsou tu ještě provize, příspěvky a správnoctví úvěry. RPSN vám pomůže usnadnit orientaci v nákladech za úvěr a zároveň by vám mělo pokytnout i přesný údaj o tom, kolik si vlastně ve výsledku za úvěr ročně zaplatíte.

Test: Průměrná RPSN loni klesla ze 17,16 na 16,2 procenta

Skutečné náklady za úvěr

„Já používám výklad zkratky RPSN jako „rád poznám skutečné náklady“,“ říká pražský zastupitel a odborník ze serveru Finanční gramotnost pod lupou Patrik Nacher. „RPSN je součet všech nákladů bez ohlednu na to, jestli se platí pravidelně, měsíčně, jednorázově nebo jinak,“ dodává.

RPSN se uvádí u spotřebitelských úvěrů od 5 000 do 1 880 000. RPSN může dosáhnout až dvojnásobek částky úvěru. Naopak příliš velkou roli nehraje u hypoték, kde jde pouze o stokorunové položky za měsíc.

„RPSN by mělo být také přesně definováno ve smlouvě o úvěru. Někteří poskytovatelé to řeší malým písmem někde pod čarou, ale klient má ze zákona nárok znát všechny informace o úvěru,“ doplňuje Nacher.

RPSN ovšem nezohledňuje časovou cenu peněz. Pokud byste měli dva úvěry se stejným koeficientem navýšení, ale s různou dobou splatností, je výhodnější ten, který budete splácet delší dobu.

Výpočet RPSN je poměrně složitý. Pokud jste ale matematicky zdatní, zkuste návod zde.