Patrik Nacher

Jste finančně (ne)gramotní a (ne)používáte při práci s penězi mozek? Osm věcí, které byste měli vědět před tím, než budete mít fakt problém se svým dluhem!

Skoro všichni musíme makat a většina z nás musí nějak hospodařit se svým výdělkem. Já se jmenuji Patrik Nacher, před 10 lety jsem založil web www.bankovnipoplatky.com, kde se od počátku zabývám finanční osvětou, a aktuálně vedu projekt Finanční gramotnost pod lupou (www.fgpodlupou.cz), v rámci kterého organizuji turné po naší krásné republice. Zkrátka se snažím lidem připomínat, že finance je třeba ovládat. Buďte proto obezřetní a nenechte se uvrhnout do pasti všemožných dluhů. Přináším čtenářům Extra.cz několik rad, jak se správně v oblasti nejen peněžních toků rozhodovat. A na podzim o tom bude rovnou celá kniha.


14. 08. 2015

1. Půjčit si neznamená zbohatnout. To je moje heslo! A říkám, že na dluh se žít nedá. Není to nic jiného, než že předběhnete čas a ten vás dříve nebo později dožene. Pochopte, že dluhy se musejí vracet a s nimi i poplatky a úroky! Zbytečná půjčka okrádá vaši vlastní svobodu a někdy i zdraví.

2. S trochou taktiky peníze nejdřív ušetřete, pak utrácejte. Půjčit si na super vzdělání a bydlení je richtig, ale machrovat v pompézním bouráku na úvěr je holý nerozum.

3. Za hotové, nebo na úvěr? Nenechte se zmást, úvěr je těžký balík všech možných cifer, jen rozložený v čase. Proto pozor na lži a manipulace, že hotovost je dražší než půjčka. Můžeme na to narazit například při nákupech aut v autobazarech. Nikdy to tak ve skutečnosti není.

4. Proč si pořizovat věc, na kterou mám dost prašulí, když můžu mít dražší verzi na úvěr? Je to stejné, jako nápis v jedné hospodě, kde jsem byl – dnes zadarmo, zítra za peníze! Tak schválně, budeme to mít někdy zadarmo? Proto myslete, žít na dluh štěstí nepřináší.

5. Chvála pomalosti… Nebuďte otroky vlastního času. Milióny v rychlokurzu nevyděláte a jídlo z prášku a mikrovlnky také nestojí za nic. Proto se rychle zadlužit než pomaleji vydělat není to pravé ořechové. Zadlužování vlastně existuje jen proto, když se nad tím zamyslíme, že jsme smrtelní.

6. Zadara není ani charita. Jednoduše si nenechte namluvit, že je něco zdarma. Protože co je zadarmo, většinou stojí, víte za co. A navíc to zaplatíte stejně někde jinde nebo v něčem jiném nebo jindy. Jen se to nebude jmenovat cena, ale třeba poplatek, rezervace, administrativní náklad.

7. Bolí to, vytáhnout z vaší kožené šrajtofle hotovost, že? Pozdější trvalý příkaz sice není vidět, ale ve finále pak můžeme platit zbytečně za drahé služby, které můžeme koupit levněji. Kontrolujme si občas ceny služeb, které od nás odcházejí v rámci našeho účtu automaticky – trvalé příkazy, inkaso.

8. Zkrátka a dobře používejte zdravý selský rozum… Dluh se nedá splatit novým dluhem. Zadlužený stát jen tak nepadne, zato zadlužený občan dopadne velmi rychle na dlažbu. Banky a pojišťovny a další úvěrové firmy tu nejsou od toho, aby nás udělaly šťastnými, ale aby vydělaly prachy. To není kritika, jen popis reality. Takže pozor na to!