Patrik Nacher

Konec finančních negramotů v Čechách podpořil i Andrej Babiš

V roce 2014 bylo v České Republice podle ministerstva financí zahájeno přes 878 tisíc exekucí. Nezodpovědný život na dluh zkrátka není v tuzemsku rozhodně vzácný. I proto peněžní půjčky u nás poskytuje přes 45 tisíc společností. Ty to alarmující čísla se staly inspirací pro známého finančního experta a publicistu Patrika Nachera při psaní jeho nové knihy. Nazval ji Konec finančních negramotů v Čechách, a její křest proběhl ve středu 14. října v salónku Malostranské besedy. Patrony Konce negramotů v Čechách se stal trojlístek ve složení: ministr financí Andrej Babiš, senátor Jaroslav Kubera a ekonom Vladimír Pikora.


21. 10. 2015

Základním smyslem knihy je osvětlit lidem zásady finanční gramotnosti pomocí známých přísloví. „Kniha je určena pro širokou veřejnost. A je napsána tak, aby byla srozumitelná pro všechny generace,“ vysvětluje její autor Patrik Nacher.

„Pokud by se skutečně naplnilo, že kniha způsobí konec finančních negramotů v Čechách, bylo by to skvělé nejen pro naší ekonomiku, ale pro celou republiku,“ s úsměvem pronesl na křtu ministr financí Andrej Babiš.

Hlavním rizikem podle Nachera nejsou samotné půjčky, ale stav, kdy lidé své dluhy řeší dalšími půjčkami a dostávají se tak do dluhové spirály, která sebou přináší řadu negativních vedlejších efektů. Velkou chybou Čechů pak také bývá, že dostatečně neznají všechny podmínky půjček, protože podléhají vidině rychlého a snadného zisku nové hotovosti. „Nejsnáze vydělané peníze jsou ty, které neutratíme,“ podotýká jeden z patronů senátor Jaroslav Kubera. To je tvrzení které ostatně podporuje i hlavní motto Nacherovy knihy, které zní: „Zdravý selský rozum musí zvítězit nad hloupostí, pokrytectvím a demagogií!“ Věřme, že tato nová publikace pomůže řadě českým domácnostem k tomu, aby se vyhnula zbytečným exekucím.

Patrik Nacher se v oblasti financí se pohybuje již 20 let. Během této doby se snaží usilovně kultivovat zdejší finanční prostředí a rozvíjí finanční gramotnost českých spotřebitelů. Nejznámější z jeho aktivit je v současné době projekt „finanční gramotnost pod lupou“.

Je také autorem a provozovatelem známého serveru Bankovnípoplatky.com.

Vít Rosenbaum